Effektive adwords kampagner kræver effektive landingssider
En god fodbold skal være rund – en hurtig bil skal have en kraftig motor og et billard bord skal være plant for at man kan spille rigtigt på det.
Synes du at min blog pludselig er ramt af selvfølgeligheder – jamen så har du da så evig ret – og jeg tror faktisk jeg lige kommer med noget der for mig er en selvfølgelighed:
Effektive adwords kampagner kræver effektive landingssider!!!!!
Hvis du lige som jeg arbejder med adwords og søgemaskineoptimering vil du også synes at ovenstående udråb er en selvfølgelighed, men når jeg vælger at gøre et større nummer ud af landingssider, hænger det sammen med at jeg ser så mange håbløse landingssider for adwords kampagner.
Rundt omkring i firmaerne er de adwordsansvarlige da blevet bedre til at trimme deres kampagner – få luset de dårlige søgeord ud – arbejdet med forskellige søgeordstyper og ikke mindst få brugt “long tail søgninger der konverterer. De er langt fra i mål men de er blevet bedre til det. Nu har jeg i den sidste måneds tid fået ret mange nye adwords kunder og det er jo positivt med kundetilgang – men det kræver også at jeg skal i gang med en lidt større pædagogisk proces.
For det viser sig som regel at jeg kan forbedre en adwords kontos effektivitet og klikpriser med et sted mellem 20 og 30% men det kunne stadig blive bedre, hvis kunderne fik forstået at ingen adwordskampagner performer bedre end kvaliteten af landingssiden. Jeg kan bruge alle de “trylletricsk” der findes i hele verden inden for adwords – men det vil aldrig blive mere “magisk” end at det risikerer at falde til jorden hvis den enkelte landingsside ikke tager højde for at brugeren er kritisk, dum og doven.
Så moralen er at hvis du vil lave effektive adwords kampagner så skal du arbejde to steder – på din adwordskonto og dine landingssider – og her har vi stadig en formidlingsopgave.
Andre interessante indlæg:
Tags: Google AdWords, landingpages